sobota 12. února 2011

Zásady pro vzhled tabulek

Tu a tam je potřeba vytvořit tabulku, která nebude sloužit pouze pro vlastní účely, ale uvidí ji i ostatní. Taková tabulka se pak stává vaši vizitkou a proto by podle toho měla vypadat.

Níže uvádím pár rad a doporučení, jak by tabulka měla vypadat.

Formátování

Asi to první, co každého na tabulce upoutá. Design by měl zůstat střízlivý – tabulka je především o datech, které obsahuje – nejedná se o výtvarnou soutěž.

Barvy

Hlídejte si počet barev. Na rozdíl od jiných prvků (grafů, prezentací) si tabulka mnohdy vystačí s jednou či dvěma barvami. V praxi se mi osvědčilo pracovat primárně s několika odstíny šedé, které v kombinaci s podmíněným formátování (různé barvy pro různé hodnoty) dělají doslova zázraky (viz obrázek dole).

Texty by měly zůstat dobře čitelné a neunavovat oči (čili použití červené, svítivě zelené, žluté apod. nepřichází v úvahu). Chceme-li něco zvýraznit, můžeme použít například tučné písmo, nebo jinou velikost písma, ale s barvami neplýváme.

Ohraničení

Tabulka, kde je každá buňka ohraničená černě je přežitek. Data samotná se pak ve změti černých čar ztrácí a oči mají problém najít konkrétní číslo nebo text. Proto ohraničení používáme jen v případě nutnosti.

Mnohdy se osvědčí použít na ohraničení buněk světle šedou barvu. Výhodu také přináší zamyšlení, zda pro ohraničení potřebujeme jak vodorovné, tak svislé čáry – většinou dojdu k závěru, že svislé čáry (pro oddělení sloupců) bohatě stačí.

Formátování čísel

Nebojte se změnit již zažité návyky. Například jestliže Excel standardně formátuje datum jako d.m.yyyy (např. 17.6.2009), nebojte se změnit formát na d. m. yy (ve výsledku 17. 06. 09). Stejně tak se vyplatí pohrát si s formátem měny, procent a brát v potaz počet desetinných čísel.

Výška řádků a šířka sloupců

Opět žádné psané pravidlo, ale čistě moje doporučení. Snažím se nastavit sloupce tak, aby jejich šířka v pixelech byla stejná nebo tvořila násobky. Např. sloupec A = 50 px, sloupec B = 50 px, sloupec C = 200 px, sloupec D = 100 px. To samé platí pro výšku řádků.

Fonty


Používejte klasické fonty (druhy písma). Můžete sice vytvořit hezký nápis, ale pokud ostatní nebudou mít ve svém PC tento font, zobrazí se jim ve fontu alternativním – výsledek pak může být nemile překvapující.

Ostatní

Odstraňte ze sešitu přebytečné listy. Máte-li svůj projekt na jednom listu, je zbytečné publikovat i další dva, které zůstanou prázdné.

Pokud můžete, vyhněte se použití maker – nesprávně napsané makro nemusí fungovat ve všech verzích Excelu nebo jiných tabulkových procesorech. Na většinu úkonů vystačí funkce listu.

Inspirujte se staršími nápady. Víte-li, že jednu tabulku budete používat několik měsíců (let) a průběžne ji upravovat, doporučuji si při každé větší grafické změně udělat screenshot. Tak budete vědět, jak tabulka vypadala například před rokem a jaký pokrok jste na ni udělali. Třeba (jako já) zjistíte, že původní vzhled byl dobrý a vrátite se k němu (nebo použijete některé jeho prvky).


P. S.: Obdobná pravidla platí i pro tvorbu grafů – o tom však už napsal dostatek Jon Peltier nebo Chandoo. Tipy, jak ze špatného grafu udělat graf dobrý, uvádím také na tomto blogu, články se štítkem grafy.

Žádné komentáře:

Okomentovat