sobota 1. února 2014

Umělé drama ve sportu

Zkusme do pravidel některých sportů zavést pár novinek.
  • Ve fotbale padá stále málo gólů v posledních 5 minutách a zápasy jsou málo dramatické. Gól, který tým vstřelí ve finální pětiminutovce se bude počítat za dva.
  • V hokeji budou poslední tři kola základní části bodované dvojnásobným počtem bodů. Týmy, které do té doby na play-off nedosáhly, budou mít na poslední chvíli šanci se dotáhnout.
  • V biatlonu za netrefení terče na poslední střelnici bude následovat dvakrát více trestných kol oproti zbývajícím střelnicím.
  • V kanoistice budeme nesprávné projetí jedné z posledních tří branek trestat dvojnásobným počtem vteřin.
Nesmysl, že? Někomu se to ale stále zdá jako dobrý nápad.

Nové bodování F1

Mezinárodní automobilová federace (FIA) zavádí pravidlo, kdy poslední závod sezóny bude bodovaný dvojnásobně.

Důvod je zřejmý – snaha o to, aby se šampionát rozhodoval v posledním závodě. Skutečně je to ale potřeba?
  • Od roku 2006 se o titulu mistra světa nerozhoodovalo v poslední GP pouze třikrát.
  • Pokud je šampionát rozhodnutý předem, znamená to, že si to jezdec s největší pravděpodobností zasloužil (jako Vettel letos, narozdíl od sezóny 2012).
  • I když je již rozhodnuto o titulu, stále je o co bojovat. Důkazem je letošní Velká cena Brazílie, jeden z nejdramatič­tějších závodů letošní sezóny… Napínavé drama, až do samého konce, i když v podstatě nebylo o co hrát.
Někdo už si dokázal představit, jaké různé scénáře může toto nesmyslné bodování přinést.
  • Jezdec 1 si v průběhu sezóny zaslouženě vybojuje náskok 49 bodů. Podle starých pravidel by byl s předstihem mistr. V posledním závodě mu na startu selže motor. Jezdec 2 vyhraje závod (nezíská však 25 bodů jako doposud, ale rovnou dvojnásobek, 50) a uzme tak titul šampióna.
  • Tým A získá v průběhu sezóny 5 bodů, ve 3 různých závodech. V posledním závodě sezóny prší a do cíle dojede pouze polovina jezdců. Tým B (o ligu horší tým oproti Týmu A), do té doby bez bodů, dojede na 9. a 10. místě. Podle nových pravidel nakonec získá víc bodů, než tým, který bodoval v sezóně třikrát.

Co bude dál?

Následující sezóna F1 slibovala zajímavé drama. Do Ferrari se vrací Kimi Raikkonen, do Red Bullu jde místo Marka Webbera mladík Daniel Ricciardo, v McLarenu bude jezdit nováček Kevin Magnussen, týmy budou jezdit s novými motory… Vše ale trochu vzalo za své ve stínu nového bodování.

Co přijde příště? Určí jednoho z budoucích mistrů hod kostkou?

Žádné komentáře:

Okomentovat