pondělí 11. února 2013

Halové olympijské hry

Modernímu pětiboji hrozí vyřazení z olympijského programu, píše se na stránkách iDnes.cz. K modernímu pětiboji sice nechovám nějaké zvláštní sympatie a víceméně by mi na letních olympijských hrách nechyběl. Zaráží mě ale jiný fakt.

Situace

Programová komise MOV připravila analýzu jednotlivých sportů, v níž hlavními kritérii byly světová rozšířenost a popularita, televizní sledovanost, prodej vstupenek a přístup k dopingu. Dalšími ohroženými sporty jsou podle agentury AP korejské bojové umění Taekwondo, zápas, badminton a stolní tenis.

Sice nechápu, proč jsou ohrožené tak populární sporty jako badminton nebo stolní tenis, ale budiž. Problém je ještě jinde.

V květnu v Petrohradu by výkonný výbor MOV měl vybrat sport, který ten vyřazený nahradí. V úvahu přicházejí wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate a bojové umění wu-šu.

Tak a vezměme to popořadě.
  • Wakeboarding? Můžeme snad zde mluvit o světové rozšířenosti a televizní sledovanosti?
  • Squash – jasně, proč ne. Ale přijde mi hloupé škrtat ze seznamu olympijskýho sportů badminton či stolní tenis právě na úkor squashe.
  • Sportovní lezení či kolečkové brusle? Nemám nic proti těmto sportům, přijdou mi ale spíše jako rekreační aktivity. A stejně jako v případě wakeboardingu jim chybí televizní sledovanost.
  • Karate je podobný případ jako badminton. Vyřadíme taekwondo a přidáme karate? Není to trošku postavené na hlavu?
  • No a wu-šu? Myslím, že ani tady nemůže být o popularitě, rozšířenosti či sledovanosti řeč.

Řešení

Řešení je přitom prosté. Třetí typ Olympiády – halové olympijské hry. Nikdy jsem nepochopil, proč třeba vzpírání nebo badminton patří mezi letními sporty. Za celý život jsem zatím neviděl v srpnu vzpěrače v parku nebo někde na louce. Badminton se sice venku dá hrát, ale při sebemenším větru to postrádá smysl. Proto se hraje v hale. A můžem ho hrát v létě, v zimě, ve dne, v noci.

Přesuňme tyto sporty do nově vytvořených Her. Tím na popularitě získají další sporty, nejen v rámci halových sportů, ale také na letní olympiádě. Jasně, že do HOH nemá smysl přidávat dráhovou cyklistiku (jelikož cyklistika obecně je letní sport, byť se ta dráhová odehrává v hale) nebo hokej (což je naopak typicky zimní sport).

Které sporty bychom tak mohli na halové olympiádě vidět? Badminton, squash, ricochet, stolní tenis, vzpírání, bojové sporty (karate, taekwondo, řeckořímský zápas, šerm), šipky, snooker (případně jiné kulečníkové hry), gymnastiku, box, sportovní střelbu a další.

Do letních olympijských her by naopak mohlo přibýt např. nohejbal, sporty s frisbee, baseball, kriket, golf a ragby (i když ty již v plánu jsou) a klidně i zmíněné kolečkové brusle. Prostor by byl.
Pokud by halové olympijské hry měly všechny náležitosti jako „klasické olympiády“ (olympijský oheň, zahájení Her apod.), bylo by o zájem postaráno. Kdy by se měly halové olympijské hry odehrávat? Zachovali bychom dvouletý cyklus, jenom by se místo dvou olympiád točily tři. Znamená to, že letní olympijské hry bychom neviděl jednou za 4 roky, ale jednou za 6. Možná by díky tomu byly jednodlivé Hry vzácnější a vybojované kovy cennější.

Žádné komentáře:

Okomentovat