pátek 30. listopadu 2012

F1 – sezóna 2012

Štěstí přeje odvážným připraveným Vettelovi

Poslední velká cena letošního ročníku seriálu Formule 1 na brazilském okruhu Interlagos: Fernando Alonso projíždí na druhém místě, Sebastien Vettel končí šestý. V konečném pořadí šampionátu vítězí v barvách týmu Red Bull Racing Vettel s náskokem tří bodů na Alonsa. Německý pilot získává svůj třetí titul mistra světa. Nezaslouženě! V následujících odstavcích se podíváme, proč není titul ve správných rukou.

Statistiky a osudné Lotusy

Nikdo nepochybuje o tom, že Red Bull měl po většinu letošního roku nejrychlejší auto a silnou a vyrovnanou jezdeckou dvojici. Rakouskému týmu se mohl rovnat pouze britský McLaren. Alonsova zbraň, Ferrari F2012, mezi nejrychlejší nepatřila snad v žádném okamžiku sezóny.

Je až s podivem, kolik novinářů a „rádoby pisálků“ ignoruje jasná, do očí bijící fakta. Především jsem nikde nezahlédl zmínku o tom, že Alonso prohrál titul díky chybám ostatních jezdců, nikoli vlastní chybou nebo chybou týmu či monopostu.
Statistiky říkají, že rodák z Ovieda:
 • vyhrál 3 závody,
 • stál 13× na stupních vítězů (nejvíce ze všech jezdců),
 • dojel 18 závodů z 20,
 • 2 závody nedojel po kolizi v první zatáčce.
Právě dva nedojeté závody stály Alonsa titul. V Belgii ho vyřadil nepochopitelným manévrem mladíček v barvách Lotusu Grosjean. Japonská Suzuka přinesla druhou zkázu a nepovedený ma­névr Kimiho Raïkkonena (shodou okolností jezdícím také za Lotus).

V těchto závodech Alonso startoval z 5., resp. 6. místa. Selhání techniky se zdá nepravděpodobné, v celé sezóně F2012 neselhalo ani jednou (kromě dvou nedojetí zmíněných &nedojetí jednou nevidělo cíl druhé Ferrari, když v Austrálii Massa kolidoval se Sennou). Alonso by tak s velkou pravděpodobností skončil na bodovaných místech, které by mu přinesly více než tři body. Tři body, které mohly změnit majitele trofeje pro nejlepšího jezdce.

Alonsův mistrovský um

Nejsou to ale pouze nedokončené závody, které ze Španěla dělají skutečného mistra světa. Uvádím dalších několik momentů k zapamatování.
 • Vítězství z 11. místa na startu ve velké ceně Evropy, domácí Valencii.
 • Mokrá a vítězná kvalifikace v Británii.
 • Alonsova brilantní jízda v Německu, kde čelil po celý závod útokům rychlejších vozů Vettela a Buttona. Definzivní jízdou útokům odolal a získal tak třetí (a poslední) vítězství roku.
 • Zmáčený závod v Brazílii a zasloužené druhé místo (za pomoci výborného výkonu týmového kolegy).

Vettelovo štěstí

Sebastien Vettel v letošní sezóně nebyl nejlepším pilotem, jen měl nejvíce štěstí, štěstí na okolnosti mezi nebem a zemí.
 • Alonsa vyřadili soupeři.
 • Ve Abu Dhabí byl po zásluze potrestán a startoval tak z posledního místa. Do rukou mu však hrál výjezd zpomalovacího vozu, který Vettelovi umožnil dotáhnout se na startovní pole a minimalizovat tak své ztráty. Po závodě Vettela chválil kdejaký novinář či sportovní legenda. Málokomu ale došlo, nakolik Vettelovi pomohl právě zpomalovací vůz, který smazal ztráty mezi jezdci. Předjíždění je v dnešní době systému DRS už snadné a tak nebyl problém pár soupeřů předjet.
 • Brazílii neopatrným manévrem způsobil kolizi s Brunem Sennou, sám se propadl na chvost. Zatímco Senna byl po kolizi nucen odstoupit, poškození Vettelova vozu nebylo tak vážné a Němec si tak dojel pro šesté místo, které potřeboval.
 • 4 z 5 vítězství Vettel získal po startu z první řady (jednou byl třetí). Po startu měl tak pozici usnadněnou, nemusel tak čelit chaosu v prvních zatáčkách. Alonso oproti němu startoval z první řady pouze 3×, jeho starty ze zadních pozic se letos staly legendárními.
 • Za zmínku stojí i fakt, že zatímco Vettelovo průměrné umístění v cíli je horší než Alonsovo (3,44 vs. 3,28).

Závěr

Po Fangiovi a Schumacherovi se Vettel stal třetím pilotem, který získal tři tituly v řadě. Přinejmenším dva z nich uzmul díky štěstí.

Kromě letošního vzpomeňme na rok 2010. „Před posledním závodem byl stav šampionátu následující: 1. ALO 246, 2. WEB 238, 3. VET 231. Závod však ovlivnil brzký výjezd safety caru, Vettel vyhrál a Alonso s Webberem se umístili na 7. a 8. místě. Víc než co jiného měl tedy štěstí, že jeho závodní inženýři zvolili jinou strategii než v případě Webbera a Alonsa.“

Úryvek pochází z diskuze k článku Vettel je králem F1. Bezchybným, inteligentním a rychlým. Vettel patří mezi špičku závodníků F1. Ve své kariéře však sedlal od roku 2009 vždy ten nejlepší monopost a, stejně jako Lewis Hamilton, o titul nikdy nebojoval s horším autem. Těží z rychých aut, štěstí má ale víc, než ostatní.

Jeho talent a skutečné umění se prokáže v okamžiku, kdy bude jezdit v autě, které na vítězství nemá a on přesto dokáže vyhrávat. Tak jako to v dobách své největší slávy uměl Michael Schumacher (počátky v Benettonu nebo Ferrari). Právě odcházející legendu letos připomínal Alonso nejvíce. Bezchybná, inteligentní a rychlá jízda na pokraji možností svých i monopostu. Alonso je ten pravý mistr světa roku 2012, byť si tento „titul“ před jméno nikdy nedá.
Bodový stav šampionátu po jednotlivých závodech. O kolik bodů by Alonso vyhrál nebýt nešťastných kolizí v Belgii a Japonsku?

Žádné komentáře:

Okomentovat