středa 21. července 2010

Nutná změna dopravních předpisů

Cyklistická helma pro všechny

Poté, co dnes po pádu cyklistka bez helmy zemřela, opět jsem se zamyslel nad významem právě cyklistické helmy samotné.

Zákon nařizuje používání helmy pouze cyklistům, kteří nedovršili 18 let. Marně přemýšlím, jaký to má význam. Je snad dospělý cyklista proti pádům a nárazům více odolný? Hloupost! Článek správně připomíná, že „úraz hlavy je příčinou až 80 procent úmrtí na kole“.

A tak zatímco se stát snaží myslet na bezpečnost na silnicích bodováním neukázněných řidičů, snižováním rychlosti (mnohdy i na nesmyslných místech) a stavěním inteligentních dálnic, na bezpečnost cyklistů nemyslí. Zavedení povinnosti přilby pro všechny by navíc stát nestálo ani korunu. A to je velmi dobrá cena i za jeden jediný zachráněný lidský život.
nahoru

Problematika inline bruslařů

Další, byť zřejmě méně závažný problém se týká sportovců na kolečkových bruslích. Ti jsou za současného stavu v dopravních předpisech evidováni jako chodci. To mimojiné znamená, že (není-li pro ně vyhrazena speciální stezka):
  • by měli jezdit po chodníku mezi ostatními chodci,
  • v případě absence chodníku či stezky se pohybovat při levé straně vozovky.
To vše i přesto, že se pohybují prakticky stejně rychle (ne-li místy rychleji) jako cyklisté. Mezi chodci na chodnících se tak můžeme setkat s několikanásobně rychlejšími „tělesy“, řidiči vozidel mohou být v šoku, bude-li se k nim zprotisměru v jejich pruhu přibližovat bruslař rychlostí 20 km za hodinu.
Daná rychlost je pak nebezpečná i pro samotné bruslaře, jelikož pro ně neplatí povinnost nosit helmu vůbec. Srážky s dalšími bruslaři, chodci, či cyklisty přitom nemusí být až tak ojedinělé.
nahoru

Závěr

Zavedení cyklistické helmy pro všechny a evidování bruslařů jako cyklistů by tak mohlo být přínosem pro všechny. Odpůrci přileb si nakonec stejně zvyknou (stejně tak, jako si řidiči zvykli na dodržování „padesátky“ či používání bezpečnostních pásů) a zdravotníci (v horších případech pohřební služba) bude mít o práci míň.

Žádné komentáře:

Okomentovat